JetBrains 2020 Yazılım Geliştirici Ekosistemi Anket Sonuçları

Burcu Kış
4 min readAug 11, 2020

🌟 Yazılım geliştirme dünyası hakkındaki en trend eğilimler ile ilgili Ikarus HR CV skorlama sistemimize veri sunan yeni bir anket, yeni bir ilham! 🌟

Tüm sonuçları genel olarak paylaşmanın yanında; Python, BigData, Devops ve Mobil için detaylı incelemeleri de raporda görebilirsiniz :)

2017’den itibaren anketler yaparak Yazılım Geliştirici Ekosisteminin Durumunu 2020 yılı için 20.000’e yakın yazılım geliştiriciden -Türkiye de dahil- alınan bilgilerle aktaran JetBrains’in 4. anket sonuçlarını paylaşıyorum!
(Katılımcı profili: %63 çalışan, %3 part-time çalışan, %16 öğrenci, %8 çalışan öğrenci, %5 Freelancer, %5 kendi işini yapan)

Java: En popüler birincil programlama dili

JavaScript: En çok kullanılan genel programlama dili

Web siteleri: Geliştiricilerin üzerinde çalıştığı en yaygın uygulama türü

Web (Backend): En popüler platform

Go, Kotlin, Python: Geliştiricilerin geçmeyi planladıkları ilk 3 dil

Python: Son 1 yılda en çok kullanılan yazılım dilleri listesinde Java’yı geride bıraktı. Üzerine en çok çalışılan yazılım dili olarak addediliyor. Son 1 yılda ankete katılanların % 30'u (geçen yıla nazaran daha fazla oranda kişi) Python öğrenmeye başlamış veya devam etmiş!

Çok güzel bir soru da var ankette!

Hangi yazılım dili ile geliştiriyorsun ve imkanın olsa hangisine geçmeyi tercih ederdin / aynı dilde geliştirmeye devam eder miydin? Sonuçlar aşağıda:

Ankette tüm yazılım dilleri için bir çok öngörü de mevcut ama Python’un trend olması sebebi ile bununla ilgili verileri daha detaylı da paylaşmak istiyorum:

Burcu Kış

Tech Talent Hunter | HR-Tech Entrepreneur | CV Expert Linkedin:burcukis