İş İlanı: 25 - 35 yaş arası!

Hiç denk geldiniz mi? İş ilanı belli ama istenen yetkinlik: 40+?

Burcu Kış
3 min readDec 22, 2020

--

Günümüz koşullarına bakalım:

1- Yeni mezun olarak iş bulabilmek için türlü yollar deniyorum, kendimi anlatmaya çalışıyorum! İlanlara bakarsak beni kimse aramıyor…

2- Bu işte bir gariplik yok mu? Oldukça deneyimli bir profesyonelim ama iş bulmakta zorluk çekiyorum, kendimi “sayısız kuruma” anlatmaya çalıştım!

3- 30 yaşındayım (ilanlarda sıklıkla karşımıza çıkan 25 - 35 yaş arası)! Sorun yok, tüm ilanlarda beni arıyorlar ama yılda en az 2–3 görüşme için bile aranmıyorum, bir yerde bir sıkıntı mı var?!

Her şeyde olduğu gibi her dönemin de ayrı bir zorluğu var. Biraz daha detaylandıralım:

Yeni mezunum!

YENİ MEZUN olarak iş bulmak oldukça zor, fark yaratmak ise şart! Bu konuda bir çok yazı / içerik / eğitim / söyleşi ile sizlere destek olmaya çalışıyorum. Şimdi ise, işe girdiğinizde çoğu şeyin değişmediğine de dikkatinizi çekmek istedim. Hatta yeni mezun iseniz yazının sonuna kadar okumanızı da naçizane tavsiye ederim.

Yeni mezun olarak bir işe girdiğinizde sizden farklı jenerasyondaki iş arkadaşları ve yöneticiler ile çalışmakta zorlanabilirsiniz. Bir yandan iş öğrenmeye çalışırken diğer yandan “iş ararken olduğu gibi yine” kendinizi ifade etmeye çalışacaksınız. Bu yüzden iş bulmakta harcadığınız efor / çaba çok ama çok değerli, vazgeçmeyin!

İşe girdiğinizde;

  • Kendinize yol haritası çizin, kariyer planınıza uygun olarak CV’nizi geliştirin ve GÜNCELLEYİN. (İş, işte bulunuyor, benden söylemesi 🤫)
  • İş yerinde iyi bir network oluşturmaya, herkesten geribildirim almaya çalışın. Sizden daha tecrübeli / çok tecrübeli / akranınız farketmez, her görüş çok kıymetli. Yapın veya yapmayın önemli değil ama dışardan nasıl göründüğümüzü anlatan birileri olursa ve biz bunu gerçekten samimiyetle dinlersek hem ilişkilerimizi kuvvetlendirmiş oluruz hem de farklı bakış açıları ile kendimizi görme şansını elde ederiz.
  • İşi en iyi şekilde öğrenmeye çalışın, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi de olamayız.

Size verilen görevleri küçümsemeyin, onlar…

--

--

Burcu Kış

Tech Talent Hunter | HR-Tech Entrepreneur | CV Expert Linkedin:burcukis